”U” Cluj s-a calificat cu mari emoții în optimile Cupei României

0 19

FC Botosani - U cluj penalty

”U” Cluj s-a calicat în optimile de finală ale Cupei României, la loviturile de departajare, după ce a învins FC Bihor cu 6-5.

După 90 de minute pe tabela de marcaj a fost egalitate, 1-1. Boutadjine a marcat pentru ”șepcile roșii” în minutul 57, cu latul de la marginea careului mic, însă portarul clujean Panagopoulos a gafat cu 10 minute înainte de final și a trimis meciul în prelungiri. Golul celor de la FC Bihor a fost marcat de Sorian.

În prelungiri, jocul celor două echipe a lăsat de dorit, singura ocazie mare aparținându-i lui Dobrescu (115), când l-a driblat pe goalkeeper-ul lui ”U”, dar și-a închis unghiul și a trimis peste poartă.

La loviturile de departajare, pentru ”U” au marcat Mușat, Ceppelini, Lungu, Ciupe și Boutadjine, iar pentru gazde au înscris Lazăr, Lukacs, Letan și Dobrescu. Sorian a ratat, astfel că ”U” Cluj s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României după 6-5 cu FC Bihor.