U Cluj s-a impus cu 1-0 în fața rivalei CFR Cluj

0 21

u cluj - cfr cluj aprilie 2015

Universitatea Cluj a câștigat la limită, scor 1-0 (0-0), partida disputată vineri pe teren propriu în cadrul etapei a 26-a din Liga 1.

În fața unui stadion cu tribunele aproape goale, cele două formații n-au arătat foarte mult fotbal, preferând să se anihileze reciproc decât să creeze faze de poartă și spectacol.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Vlad Morar în minutul 86, cu un șut la colțul lung, la prima execuție pe spațiul porții a alb-negrilor. Asta după ce formația din Gruia rămăsese în zece oameni din minutul 74, când Davide Petrucci a fost eliminat pentru faptul că a ripostat la ținerea lui Nuno Viveiros.

Universitatea a reușit doar a doua sa victorie pe teren propriu cu CFR, prima fiind în 3 mai 1972 (1-0). În cei 42 de ani de confruntări de atunci, cele două echipe s-au mai întâlnit pe prima scenă de 17 ori, opt succese fiind ale celor de la CFR și nouă partide s-au terminat la egalitate.

”Șepcile roșii” au două victorii în ultimele trei partide din Liga I (1-0 cu Rapid, 1-0 cu CFR). CFR venea după două victorii consecutive (1-0 cu Astra, 1-0 cu Oțelul).

Universitatea Cluj: Veselovsky – Ciupe, Skvorc, Cr. Munteanu, Bambara – Lungu, Kovacs (Cristocea ’69) – Gravenberch (Lemnaru ’85), Paulinho (Morar ’61), Viveiros – Castillion. Antrenor: Adrian Falub

CFR Cluj: Amadio – Jakolis, Larie, Carp – Muniru, Petrucci – Camora, Deac, Chanturia (Lopez ’71), Păun (Carter ’90) – Jazvic. Antrenor: Francisc Dican

Cartonaşe galbene: Ciupe ‘7, Kovacs ’22, Paulinho ’45, Lungu ’72, Bambara ’81 / Larie ’33, Nuno Viveiros ’74, Morar ‘

Cartonaş roşu: Petrucci ’74

Meciul a fost arbitrat de Lucian Rusandu, ajutat de Aurel Oniţă şi Ciprian Danşa.

Asistenţi suplimentari au fost Florin Miron şi Florin Andrei, iar rezervă Iulius-Radu Timar.

Observatorii partidei au fost Marian Salomir şi Adrian Ionescu.