Un egal cât o înfrângere. România a făcut 1-1 cu Ungaria pe Arena Națională

0 23

romania ungaria fotbal

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată pe teren propriu contra reprezentativei similare a Ungariei din preliminariile Euro 2016.

Tricolorii au avut meciul în mână și au controlat fără să se chinuie prea mult prima repriză. Încă din primul sfert de oră al întâlnirii România a amenințat de două ori poarta lui Kiraly, prin Rusescu și Maxim, asalturile în careul Ungariei ținându-se lanț.

Oaspeții au avut un gol anulat pe motiv de offside în minutul 39, pentru ca scorul să fie deschis de România în ultimul minut dinaintea pauzei. Mingea a circulat perfect pe traseul Sânmărtean – Raț, pe partea stângă, centrarea a ajuns în careu, după ce Pintilii a lăsat inteligent mingea să treacă, iar Rusescu a tras fără milă sub transversală.

Repriza a doua a fost parcă ruptă din alt film. Pițurcă a sunat retragerea la pauză, astfel că tricolorii au ieșit de la vestiare cu frâna de mână trasă. Și tot așa au ținut-o până la final. Sânmărtean, cel mai bun om al primei reprize, a fost scos inexplicabil de pe teren, astfel că jocul de construcție al românilor a fost aproape inexistent.

Rusescu a reușit încă o dată să trimită mingea în poarta ungurilor, în minutul 69, însă dintr-o poziție clară de offisde, fapt ce a anulat speranțele de desprindere pe tabelă a românilor. Cu aproape toată echipa în propriul careu, România a cedat în minutele de final, lucru de care au profitat oaspeții. Aceștia au găsit o breșă în minutul 82, au primit o lovitură liberă din preajma careului, iar Dzsudzsak a înscris golul egalizator cu un șut perfect peste zidul românilor.

Putea să fie chiar victorie pentru Ungaria dacă Tătărușanu n-ar fi deviat cu vârful degetelor în corner un șut din unghi al lui Nikolic cu trei minute înainte de final.

România: Tătăruşanu – Chiricheş, Goian (Gardoş ‘5), D. Grigore, Raţ – Hoban, Pintilii – Maxim (Stancu ’84), Chipciu, Sânmărtean (Tănase ’66) – Rusescu. Antrenor: Victor Piţurcă

Ungaria: Kiraly – J. Varga, Juhasz, Korcsmar, Kadar – A. Elek, Stieber – Lovrencsics (Simon ’63), Gera (Tozser ’77), Dzsudzsak – Szalai. Andtenor: Pal Dardai.

Cartonaşe galbene: Hoban ’18, Gardoş ’32, Grigore ’80, Chipciu ’90, Raţ ’90+2 / Gera ’26, Varga ’51, Juhasz ’69, Kiraly ’86, Korcsmar ’90+1, Tozser ’90+2

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Scoţia avându-l la centru pe William Collum, ajutat la cele două linii de William Conquer şi Graham Chambers. Asistenţi suplimentari au fost John Beaton şi Brian Colvin, în timp ce rezervă a fost Francis Connor.

Observatorii partidei au fost Manuel Lopez Fernandez (Spania) şi Barry Bright (Anglia).