Un accident rutier, soldat cu o persoană rănită și două autoturisme avariate a avut loc în această dimineață la ieșire din Dej, pe raza localității clujene Nima.
Accidentul s-a produs în jurul orei 7:30, vinovat de producerea evenimentului rutier fiind un bărbat în vârstă de 53 de ani din Dej. Acesta conducea autoturismul proprietate personală pe direcția Dej – Gherla, moment în care a intrat pe contrasens într-o depășire, unde a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat din Cluj-Napoca.
În urma impactului, o persoană, din autoturismul condus de dejeanul de 53 de ani, a fost rănită, victima fiind preluată de o ambulanță venită de la Gherla și transportată la spital.
Polițiștii au deschis și ei o anchetă penală în acest caz pentru vătămare din culpă, dejeanul vinovat de producerea accidentului dovedindu-se că a consumat alcool înainte de a se urca la volan. Oamenii legii l-au testat cu aparatul etilotest și pe celălalt șofer, însă acesta nu era în stare de ebrietate.
FOTO: Bubi Bubix
Descoperă mai multe la Someșeanul.ro
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.