Unirea Dej a bifat a doua victorie la turneul amical pe care-l organizează FOTO/VIDEO

0 32

Explorari Baia Mare - Piatra Neamt 1-3 - turneu Dej (1)

Unirea Dej este singura echipă care a reușit să câștige două meciuri consecutiv în cadrul turneului pe care-l găzduiește în aceste zile la Sala Sporturilor. După 3-2 cu VCM LPS Piatra Neamț vineri, Unirea a învins cu 3-0 azi pe U Cluj.

Primul meci al zilei de sâmbătă a fost cel dintre Explorări Baia Mare și LPS Piatra Neamț. Băimărenii veneau după victoria de vineri, scor 3-0, cu Universitatea Cluj, în timp ce echipa din Moldova a tras din greu în prima zi cu Unirea Dej și era mai obosită.

Explorări a condus ostilitățile în primul set și s-a impus cu 25-22, însă nemțenii au găsit forța să revină, egalând situația la seturi cu 25-20. Aflată pe val și profitând de greșelile tot mai mari ale echipei din Baia Mare, formația nemțeană a preluat conducerea pe tabelă cu 25-15 în cel de-al treilea set. Și mai ușor a fost pentru moldoveni setul al patrulea și ultimul, câștigat cu 25-14.

După 3-1 în fața celor de la Baia Mare, LPS Piatra Neamț își trece prima victorie în cont la turneul de la Dej și o așteaptă și pe a doua în meciul de mâine cu U Cluj.

CITIȚI ȘI:

Explorări Baia Mare și Unirea Dej, învingătoare în prima zi la Cupa Unirea la volei masculin – FOTO/VIDEO

Al doilea meci al zilei de sâmbătă le-a adus față în față pe Unirea Dej și Universitatea Cluj. Primul set a fost unul foarte echilibrat, în care clujenii au tras tare și au stat mereu în coasta dejenilor pe tabelă. Dascălu&co au reușit totuși să se desprindă pe final și să câștige primul set cu 25-23.

Setul al doilea a fost mai lejer pentru echipa gazdă. Victor Lazăr și-a permis spre final să trimită în teren și rezervele, pentru a se obișnui cu restul coechipierilor, dar și cu noii veniți la echipă.

După 25-20 în setul al doilea, Unirea s-a distrat în ultimul set. Dejenii i-au avut în teren și pe trei jucători veniți de la LAPI Dej, Unirea jucând aproape tot setul cu rezervele în teren. 25-12 la final și Unirea s-a impus cu 3-0, bifând a doua victorie la acest turneu. Duminică, echipa dejeană va întâlni Explorări Baia Mare, în meciul decisiv pentru stabilirea câștigătoarei la Cupa Unirea 2014.