Unirea Dej a jucat la Sighet cu banderole negre pe braț în memoria lui Zanc

0 19

Unirea Dej - Sanmartin fotbal (6)

Clubul de fotbal Unirea Dej a pierdut cu scorul de 2-0 întâlnirea din această după-amiază cu CSM Sighetu Marmației. Uniriștii au purtat banderole negre pe braț în memoria celui care a fost Călin Zanc.

Dejenii au avut un joc bun în prima repriză și la cabine s-a intrat la egalitate, 0-0. La numai câteva minute după reluare, Roatiș (52) a deschis scorul pentru CSM Sighetu Marmației. Uniriștii au luat al doilea gol în minutul 55, reușita aparținându-i lui Murar. Elevii lui Eusebiu Șuvagău au încercat să revină în joc, dar ocaziile avute nu s-au concretizat pe tabela de marcaj.

La partida de astăzi, dejenii au purtat banderole negre pe braț în memoria lui Călin Zanc, fostul fotbalist decedat în urma unui tragic accident rutier petrecut în noaptea de marți spre miercuri în Jichișu de Jos.

Conducerea clubului de fotbal Unirea Dej transmite prin intermediul Someșeanul.ro condoleanțe familiei îndurerate și își exprimă regretul pentru dispariția unuia dintre fotbaliștii emblematici pe care Unirea Dej i-a dat fotbalului mare.

Astăzi, Călin Zanc a fost condus pe ultimul drum de rude, prieteni și foști colegi de echipă. La înmormântare au participat aproape 500 de persoane.

Rezultatele și marcatorii etapei a III-a, din Seria a V-a:

FC Municipal Baia Mare – FC Zalău     1 – 0 (0 – 0)

A marcat: R. Leonte (68)

CS Iernut – CS Oşorhei 3 – 1 (1 – 1)

Au marcat: Ban (3 – autog.) și Cheţan (61, 73), respectiv Magda (44)

FC Arieşul 1907 Turda – Metalurgistul Cugir 0 – 0!

Unirea Jucu – Sănătatea Cluj 4 – 0 (2 – 0)

Au marcat: Văscan (17, 72), Boşka (32) și G. Luca (62)

Industria Galda – FCM Avântul Reghin 2 – 2 (1 – 0)

Au marcat: Contor (45) și Păcurar (61), respectiv Ungur (74 – pen.) și V. Stoica (90)

CSM Sighetu Marmaţiei – Unirea Dej 2 – 0 (0 – 0)

Au marcat: Roatiş (52) și Murar (55)

CSC Sânmartin – FC Gloria Progresul 1 – 0 (0 – 0)

A marcat: Zadori (86)