Unirea Dej a pierdut la Constanța

2 33

someseanul-VOLEI Explorari Baia Mare - Unirea Dej (12)

CS Unirea Dej a jucat al doilea meci oficial din acest an în deplasare, la malul mării. Dejenii nu au avut nicio șansă în fața campioanei Tomis Constanța.

După un prim set câștigat cu 25-15 de către constănțeni, Unirea a continuat cu jocul slab mai ales la blocaj, iar în setul al doilea Tomis s-a impus la 17. Meciul, care  a durat puțin peste o oră, s-a încheiat cu un al treilea set câștigat lejer de gazde cu 25-14

Meciurile etapei a 14-a din Divizia A1

Universitatea Cluj – Phoenix Şimleul Silvaniei 1-3 (17-25, 30-28, 19-25, 19-25)

CVM Tomis Constanţa – Unirea Dej (25-15, 25-17, 25-14)

VCM LPS Piatra Neamţ – Ştiinţa Explorări Baia Mare 1-3 (21-25, 25-23, 21-25, 17-25)

CSM Agronomia Bucureşti – SCM U. Craiova 0-3 (19-25, 16-25, 19-25)

Dinamo Bucureşti – CSVM Zalău 3-0 (25-18), 25-18, 38-36)

Arcada Galaţi a stat.

În urma înfrângerii de la Constanța, Unirea Dej coboară de pe locul 3 al clasamentului până pe locul 6. Tomis rămâne lider, cu 33 de puncte, urmată de CSVM Zalău (33 p), Dinamo (26 p), Craiova (25 p) și Explorări Baia Mare 25 p).