VOLEI. Unirea Dej a pierdut la Piatra Neamț, scor 2-3

0 21

Explorari Baia Mare - Piatra Neamt 1-3 - turneu Dej (8)

Clubul de volei Unirea Dej a pierdut cu 2-3 meciul disputat ieri după-amiază în compania formației VCM LPS Piatra Neamț. Partida a contat pentru etapa a IX-a a Diviziei A1 la volei masculin.

Gazdele au început mai bine meciul, au controlat ostilitățile și s-au impus în primul set cu 25-14. Dejenii au revenit în runda secundă și au egalat situația pe tabela de marcaj după 25-23. Scorul s-a răsturnat în următorul act câștigat de uniriști cu 25-15.

La un pas de a pierde meciul disputat pe teren propriu, voleibaliștii din Piatra Neamț au turat motoarele și au impins partida în decisiv, după ce au câștigat setul 4 cu 27-25. Tot gazdele au avut câștig de cauză și în ultima rundă, 15-9, astfel că VCM LPS Piatra Neamț – Unirea Dej s-a încheiat 3-2.

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a IX-a:

CSM Bucureşti – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3:2 (25:19, 18:25, 25:21, 24:26, 15:13)

Arcada Galați – Dinamo Bucureşti 0:3 (23:25, 19:25, 19:25)

CVM Tomis Constanța – Steaua București 3:1 (25:18; 25:19; 20:24, 24:25, 25:26, 26:27, 27:29; 25:14)

Phoenix Şimleu Silvaniei – CSVM Zalău 1:3 (19:25, 19:25, 25:23, 13:25)

VC Banatul Caransebeș – SCM U. Craiova 1:3 (25:22, 21:25, 22:25, 21:25)