Unirea Dej a readus zâmbetul pe fețele suporterilor după victoria cu Steaua – VIDEO

1 235

someseanul-unirea dej - steaua 3-0

Eliminarea din Cupa Challenge, în condiții dificile în fața lui Dinamo, nu i-a descurajat pe voleibaliștii Unirii Dej. În ultimul meci de campionat din acest an, Unirea Dej a învins-o pe Steaua cu 3-0.

Deși conducerea clubului se aștepta ca Sala Sporturilor din Dej să fie plină la meciul cu Steaua, spectatorii abia au ocupat jumătate din locurile din tribune. Echipa antrenată de Victor Lazăr și Tiberiu Szilagyi și-a văzut însă de meci, continuând jocul bun din partida de marți cu Dinamo din Cupa Challenge.

Primul set a fost controlat clar de dejeni care păreau că nu au nicio problemă în fața steliștilor, ocupanți ai ultimului loc în clasamentul Diviziei A1. După 25-11 în prima rundă, Steaua a arătat mai multă determinare în setul al doilea, în timp ce Unirea a încetinit turația motoarelor. Steaua s-a desprins încă din start, având 10-5, pentru ca la al doilea time-out tehnic să conducă cu 16-9 și apoi cu 20-19.

A fost momentul când voleibaliștii Unirii au revenit spectaculos în joc, recuperând rapid din diferență. În scurt timp s-a făcut 23-23 și Steaua a avut apoi șansă să ia setul, însă dejenii s-au opus. Unirea a preluat apoi inițiativa având alte patru mingi de set, până să se impună în final cu 31-29.

Vedeți aici cum s-a desfășurat meciul așa cum a fost transmis LIVE de Someșeanul.ro

Setul al treilea a fost la discreția Unirii, deși Steaua a fost cea care a condus cu 2-0. Jocul excelent pe faza de atac a sârbului Ilic a făcut ca Unirea să ia avânt, punctele s-au adunat unul după celălalt, iar la al doilea timp de odihnă obligatoriu gazdele conduceau cu 16-6. La final, Unirea a punctat pentru 25-11 și a adus victoria mult dorită în ultimul meci al acestui an.

O astfel de victorie, în asemenea condiții dificile pentru echipă, a fost aplaudată minute în șir de către spectatori înainte de plecare. Tot prin aplauze le-au mulțumit și jucătorii pentru sprijinul arătat pe parcursul acestui an.