Unirea Dej a ajuns la a șasea înfrângere din acest sezon de Liga a III-a

0 318

FC Unirea Dej a fost învinsă categoric sâmbătă, în deplasare, într-un meci disputat în cadrul etapei a noua a Seriei a V-a din Liga a III-a.

Partida cu ACS Comuna Recea, echipă aflată în jumătatea superioară a clasamentului seriei, a fost una în care Unirea Dej nu a contat aproape deloc în ofensivă, jucătorii antrenați de Alpar Meszaros greșind grav și în apărare.

Echipa gazdă și-a făcut jocul și a menținut crescută presiunea în careul Unirii, astfel că după doar 10 minute de joc Viorel Ghinde a deschis scorul pentru Comuna Recea.

Dacă în prima repriză dejenii și-au mai făcut simțită prezența în atac, construind în jumătatea adversă, în repriza a doua meciul a fost controlat autoritar de maramureșeni. Alin Bota a majorat avantajul gazdelor în minutul 59, din penalty, pentru ca Sergiu Ciocan să înscrie pentru 3-0 în minutul 71.

Cu un sfert de oră înainte de fluierul de final Ioan Opriș a închis tabela la 4-0, marcând astfel a șasea înfrângere pentru Unirea Dej în acest sezon.

Cu doar o remiză și două victorii de la startul campionatului, Unirea Dej se află pe locul 12 în clasament, iar antrenorul Alpar Meszaros se gândește deja la vacanța de iarnă, perioadă în care va lucra alături de conducerea clubului pentru o reorganizare a lotului echipei.

Pentru Unirea Dej urmează un nou meci dificil, săptămână viitoare pe teren propriu cu Metalurgistul Cugir, echipă aflată pe locul al doilea al clasamentului.