Unirea Dej, aproape de o surpriză cu CSM Sighetu Marmației – FOTO/VIDEO

0 320

Fotbal FC Unirea Dej-Sighetu Marmatiei Liga 3 (1)

FC Unirea Dej a pierdut azi cu 2-3 meciul de pe teren propriu împotriva celor de la CSM Sighetu Marmației, partidă contând pentru etapa a 16-a din seria a V-a a Ligii a III-a.

La doar câteva zile de la venirea pe banca tehnică a dejenilor a lui Gheorghe Barbu, Unirea Dej a arătat un altfel de fotbal decât ce ne-a obișnuit în prima parte a sezonului. Asta însă doar pentru o oră de joc, pentru că spre finalul meciului de azi dejenii au cedat din punct de vedere fizic, aspect remarcat și de către noul antrenor al Unirii Dej.

Citiți și: Barbu după primul meci pe banca Unirii Dej: ”S-a văzut o schimbare de atitudine”

Sighetenii au demonstrat că nu degeaba ocupă una dintre pozițiile fruntașe ale clasamentului (locul 3 înaintea acestei etape) și au deschis repede scorul la Dej, după ce Pușcaș a scăpat singur cu portarul Unirii la câteva minute de la startul partidei.

Unirea a revenit însă repede în joc și la doar 10 minute de la deschiderea scorului au restabilit egalitatea prin Moldovan, la o fază în care primul șut l-a lovit pe portarul oaspeților și apoi a fost reluată în plasă.

Jocul bun al elevilor lui Gică Barbu a continuat, Unirea trecându-și în cont alte trei ocazii importante, în timp ce oaspeții s-au văzut nevoiți să se apere. Spre finalul primei reprize Sighetul a deschis o fază de atac promițătoare, însă centralul partidei a fluierat un fault în atac, astfel că mingea trimisă în poartă de oaspeți nu s-a concretizat și pe tabelă.

La 10 minute de la startul reprizei secunde, Unirea a trecut surprinzător în avantaj pe tabelă. Găbruș a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Kovacs s-a înălțat excelent în mijlocul careului advers și a reluat cu capul sub transversală pentru 2-1.

Fotbal FC Unirea Dej-Sighetu Marmatiei Liga 3 (25)

Bucuria și avantajul dejenilor n-au durat decât două minuțele. La o fază rapidă de atac a maramureșenilor, Pușcaș a primit în careu din partea dreaptă și l-a învins ușor pe portarul Unirii, restabilind egalitatea pe tabelă.

Din acel moment dejenii au încetinit turația motoarelor, după ce au cedat din punct de vedere fizic. Deși Gheorghe Barbu le striga de pe margine să urce în atac, elevii lui n-au mai putut să susțină ofensiva ca în prima repriză și s-au mulțumit să apere cu toate puterile rezultatul de egalitate.

N-au reușit nici acest lucru. Cu doar câteva minute înainte de finalul meciului P. Dragoș a marcat golul victoriei oaspeților, la o fază în care apărarea Unirii a fost total depășită.

Pentru Unirea Dej urmează meciul din etapa 17, cu Industria Galda, un meci până la care noul antrenor al dejenilor speră ca elevii săi să prindă puteri și să se pună la punct cu rezistența fizică.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.