Unirea Dej i-a băgat în ceață pe mureșeni. Dejenii au învins ASA Tg. Mureș cu 1-0 – FOTO/VIDEO

0 37

FC Unirea Dej s-a impus sâmbătă după-amiază cu 1-0 în fața celor de la ASA Tg. Mureș 2, într-un meci contând pentru etapa a 10-a din Liga a III-a.

Meciul a fost unul foarte disputat, cu o alergătură continuă după minge de ambele părți, frigul de la ora partidei provocându-i pe jucătorii celor două formații să nu stea nicio clipă nemișcați. Cu toate acestea, fazele de poartă nu au fost foarte numeroase.

Primul șut pe spațiul porții a aparținut oaspeților, însă apoi Unirea a preluat frâiele meciului, a atacat mai mult și a reușit să se apropie tot mai periculos de careul advers, fără însă să poată amenința serios poarta adversă până la pauză.

La doar câteva minute de la reluare, însă, Unirea Dej a  reușit să deschidă scorul, Iovu marcând în minutul 48 după o fază pornită din banda dreaptă de dejeni.

Oaspeții au presat apoi tot mai mult, împingând jocul în jumătatea de teren a gazdelor, însă șuturile anemice și fazele de atac haotice, în ceața care acoperea stadionul din Dej, nu i-au dat mari bătăi de cap portarului dejenilor, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea Unirii.