Unirea Dej, învinsă pe propriul teren de CSM București – VIDEO

0 150

Unirea Dej a întâlnit miercuri seara, pe teren propriu, formația CSM București, într-un meci contând pentru etapa a XX-a din Divizia A1 la volei masculin. Bucureștenii s-au impus, la mare luptă, cu scorul de 3-2, în fața unei echipe bătăioase a Unirii Dej, dar fără inspirație în momentele cheie.

Echipa oaspete a deschis tabela și a condus ostilitățile pe toată durata primului set, pe care bucureștenii l-au câștigat cu 18-25.

În setul al doilea însă, dejenii au revenit în joc și au arătat asta și pe tabelă, reușind să se mențină permanent în avantaj până la final, când tabela arăta 25-22 pentru Unirea.

A urmat, însă un nou set controlat de echipa vizitatoare, cei de la CSM având mereu avantaj la scor, astfel că în final s-au impus la cinci puncte diferență.

Unirea Dej nu s-a lăsat însă bătută prea ușor, a accelerat turația motoarelor, a fost mai precisă la serviciu, dar și la preluare, reușind să țină la distanță echipa adversă. Finalul setului patru a găsit cele două formații la două puncte diferență (25-23), astfel că s-a intrat în setul decisiv.

Aici, Unirea Dej nu a reușit să gestioneze avantajul terenului propriu și al sprijinului suporterilor, greșelile personale, mai ales la serviciu, dând cadou pe tavă puncte oaspeților, care au profitat astfel de situație, și-au făcut jocul și au câștigat runda finală cu 10-15, obținând așadar victoria în acest meci.

Unirea a scos totuși un punct din această confruntare și se pregătește deja pentru meciul cu CSS 2 Baia Mare, programat sâmbătă, 17 februarie, de la ora 12, în capitala Maramureșului.