Unirea Dej, învinsă pe teren propriu de Metalurgistul Cugir – FOTO/VIDEO

0 147

FC Unirea Dej a suferit un nou eșec, sâmbătă după-amiază, pe teren propriu, fiind învinsă de Metalurgistul Cugir cu 3-1, deși dejenii au intrat la pauză în avantaj la vestiare.

Fără antrenor principal pe bancă, după plecarea lui Alpar Meszaros, Unirea Dej a fost dominată autoritar, la aproape toate capitolele, pe parcursul meciului. Norocul dejenilor în prima repriză a fost că oaspeții n-au reușit să marcheze, deși au avut numeroase ocazii clare de gol și chiar o bară în primul sfert de oră al întâlnirii.

Golul dejenilor a fost unul norocos, marcat în ultimul minut de joc al primei reprize, în urma unei faze de contraatac în zonă centrală, la capătul căreia Bogdan Boje a primit mingea la mai bine de 25 de metri de poartă, a driblat câțiva adversari și apoi a deschis scorul cu un șut bine plasat.

Repriza a doua a aparținut în totalitate celor de la Metalurgistul, care, de această dată nu au mai ratat ținta. Lucian Itu a restabilit egalitatea pe tabelă la 10 minute de la reluarea partidei, pentru ca Andrei Făgărășanu să reușească o dublă în meciul de azi, marcând în minutele 59 și 83.

Unirea Dej înregistrează astfel a șaptea înfrângere din acest sezon, rămânând la coada clasamentului cu doar șapte puncte, obținute din două victorii și un rezultat de egalitate.