Unirea Dej pleacă învinsă de la Galați

0 19

someseanul-Unirea Dej - Arcada Galati - volei (6)

După o serie de trei victorii consecutive în campionat cu Explorări Baia Mare, Phoenix Șimleu Silvaniei și CSM București, Unirea Dej n-a reușit să continue șirul de meciuri fără înfrângere, părăsind învinsă terenul la Galați.

Partida cu Arcada Galați a fost una foarte disputată și echilibrată, deși primul set a fost câștigat lejer de gazde cu 25-14. Unirea a revenit în setul al doilea și s-a impus la 22, însă a cedat al treilea set cu 25-18.

Setul al patrulea a fost împins în prelungiri, Unirea având trei mingi de meci pe care le-a irosit. Gălățenii au reușit să revină de fiecare dată, deși dejenii au avut 24-23 și 26-25. Din acel moment, gazdele au reușit două puncte consecutive, câștigând setul cu 28-26, iar meciul cu 3-1.

Pentru Unirea Dej urmează luni meciul retur din Cupa României cu Dinamo București, partidă ce se va disputa în Sala Sporturilor din Dej de la ora 15:30. În partida tur disputată la București, Dinamo s-a impus cu 3-1.

Rezultatele etapei a XVII-a

CSM Bucureşti – Steaua București 3:1 (25:11; 27:25; 17:25; 25:17)

Arcada Galați – Unirea Dej 3:1 (25:14; 22:25; 25:18; 28:26)

Ştiinţa Explorări Baia Mare – Dinamo Bucureşti 3:1 (25:22, 25:22, 25:27, 25:21)

VC Banatul Caransebeș – VCM LPS Piatra Neamţ 3:0 (25:13, 25:20, 25:22)

Phoenix Şimleu Silvaniei – SCM U. Craiova 2:3 (15:25, 25:21, 25:23, 18:25, 13:15)