Unirea Dej rămâne ”lanterna roșie” după înfrângerea de la Cugir

0 30

FOTBAL Unirea Dej - Unirea Jucu (6)

Seria de eșecuri în meciurile din deplasare a continuat pentru FC Unirea Dej și cu partida din cadrul etapei 23 a Ligii a III-a, dejenii fiind învinși cu 2-0 la Cugir.

Metalurgistul a avut meciul la discreție și nu și-a pus nici un moment problema că va pierde partida. Gazdele au reușit să deschidă repede scorul, în minutul 7 Necșulescu învingându-l fără prea mari emoții pe Blaga, pentru 1-0.

S-a făcut 2-0 pentru Metalurgistul în minutul 40. Centralul partidei a acordat un penalty pentru gazde, după un fault în careu asupra lui Bold, iar Cîrstean a transformat cu siguranță de la punctul cu var, stabilind scorul la pauză, dar și rezultatul final.

Jucătorii Cugirului își puteau majora avantajul de pe tabelă după pauză, în minutul 65 mingea întâlnind de două ori bara porții Unirii Dej, la aceeași fază.

S-a încheiat însă 2-0, rezultat cu care Unirea Dej rămâne în poziția de lanternă roșie a clasamentului seriei a V-a, în timp ce Metalurgistul ocupă poziția a treia.

Metalurgistul: Gurincu – Bold, E. Negru, Şt. Radu, Medeşan, Tăban (73, G. Goronea; 76, Cr. Kilin), Piko, Avramescu (82, Șuteu), Olteanu, Necşulescu, Cîrstean; rezerve Lăncrănjan, Pîntea, L. Itu, Iovănescu. Antrenor Cristian Coroian.

Unirea Dej: L. Blaga – F. Pop, Ad. Bud, S. Kovacs, Plăian, Băieşu, Găbruş, P. Bogdan, Căt. Itu, Cr. Itu, Pocol; rezerve Sabo, A. Moldovan, Al. Papp, Blaj, C. Bota, N. Papp.