Unirea Dej s-a impus dramatic în prelungiri la Zalău și păstrează speranțe pentru promovare

0 21

Meciul din seria 5 a Ligii a 3-a trebuia să se dispute vineri, dar condițiile meteo și zăpada care acoperea terenul l-au determinat pe arbitru să amâne cu 24 de ore startul partidei. Sâmbătă, FC Zalău și Unirea Dej au intrat pe teren, lupta din etapa 16 fiind nu doar între cele două formații dar și cu gazonul extrem de dificil.

Doar trei minute trecuseră de la fluierul de start și sălăjenii aveau avantaj pe tabelă. Mihai Bode a fost faultat în careul Unirii și centralul a acordat penalty, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Cosmin Sabou.

Unirea a revenit însă rapid în cursă, în minutul 16 Marius Cristea profitând de o ieșire greșită la offside a gazdelor pentru a rămâne singur cu portarul Zalăului, pe care l-a învins fără probleme.

De la egalitate până la golul de 2-1 n-au trecut decât trei minute. Tot dejenii au fost cei care au marcat, Solomon Enow ducând Unirea în avantaj cu un șut la colțul lung.

Echipa gazdă s-a năpustit în atac, ocaziile devenind tot mai dese la poarta lui Blaga, dar scorul a rămas neschimbat la pauză, deși zălăuanii au trimis mingea în poarta Unirii prin Ardelean, golul fiind anulat pe motiv de offside.

Zalăul nu a renunțat la intențiile ultra-ofensive nici după pauză, iar în minutul 57 Cosmin Sabou a restabilit egalitatea cu un gol înscris direct din lovitură liberă. Speriați de avântul din atac al gazdelor, cei de la Unirea Dej au făcut ușor pasul înapoi, gândindu-se că și o remiză în deplasare poate fi considerată convenabilă. Asta mai ales pentru că terenul devenise o adevărată mocirlă în care jucătorii practic se scăldau, nu jucau fotbal.

De cealaltă parte, adrenalina i-a făcut pe elevii lui Marius Pașca să profite de spațiile apărute și să pună presiune pe careul oaspeților, însă sălăjenii s-au întrecut în ratări.

Intrate în prelungiri, cele două echipe păreau resemnate că meciul se va încheia la egalitate. Nu și Bogdan Faur, atacantul Unirii Dej profitând din plin de o degajare greșită a lui Gudea, pentru a înscrie golul victoriei dejenilor, un 3-2 pe terenul unei adversare în lupta pentru promovarea în Liga a doua.

În urma acestei victorii, unirea Dej revine pe locul 3 al clasamentului și așteaptă întâlnirea din etapa viitoare cu FC Olimpia 2010 Satu Mare.

FC Zalău – Unirea Dej 2-3

Au marcat: Cosmin Sabou (3 şi 57), respectiv Marius Cristea (16), Solomon Enow (19) şi Bogdan Faur (90+1)

FC Zalău: 12. Alexandru Gudea, 20. Codruț Bulz, 18. Vlad Lung, 5. Cosmin Cosma, 15. Viorel Ionașcu, 8. Maior Istvan, 10. Cosmin Sabou (cpt.), 7. Raul Stanciu, 9. Mihai Bode, 14. Codruț Ardelean și 19. Andrei Bălan. Rezerve: 1. Claudiu Chiș, 6. Gabriel Țiriac, 4. Vlad Negrean, 2. Cătălin Anghel, 11. Gigi Gorga, 13. Vasile Jula și 3. Raul Silaghi. Antrenor principal: Marius Pașca și antrenor secund: Cristian Oros.

Unirea Dej: 1. Lucian Blaga, 2. Florin Vîrtea, 5. Ioan Dobrău (cpt.), 6. Traore Suileyman, 23. Răzvan Pop, 10. Radu Găbruș, 14. Ionuț Bratina, 8. Marius Cristea, 20. Andrei Moldovan, 21. Solomon Enow și 17. Adrian Bud. Rezerve: 22. Constantin Vădău, 16. Dan Blaj, 19. Kovacs Szabolcs, 4. Cosmin Popa, 11. Paul Bogdan și 18. Bogdan Faur. Antrenor: Dan Mănăilă.