Unirea Dej s-a impus în deplasare la București, cu Dinamo

0 14

Victoria cu 3-2 de sâmbătă, de pe teren propriu cu CSM București, nu a fost singura pe care Unirea Dej a oferit-o cadou fanilor în aceste zile, dejenii reușind să se impună cu același scor și în deplasare, pe terenul celor de la Dinamo.

Elevii lui Ovidiu Macarie au dat totul pe terenul formației din capitală, reușind o nouă victorie frumoasă într-o perioadă cu meciuri jucate la doar câteva zile distanță. Meciul de la București a fost început în forță de dejeni, care și-au adjudecat primul set în prelungiri cu 29-27.

Dinamo a revenit însă puternic, și a câștigat următoarele două seturi la 20 și 22, preluând conducerea pe tabelă. Însă Dascălu și compania nu au dezarmat, au tras tare în setul al patrulea, reușind să se impună cu 25-20, ducând astfel meciul în decisiv. Ultimul set a fost controlat de dejeni, care s-au impus la 5 puncte diferență și au câștigat meciul cu 3-2, aducând alte două puncte importante în clasament pentru Unirea.

Trupa lui Macarie se întoarce astfel la Dej cu un moral bun și așteaptă seria de trei meciuri în trei zile consecutive cu VCM LPS Piatra Neamț. Primul meci se va disputa sâmbătă, de la ora 18, în Sala Sporturilor din Dej, în campionat, pentru ca duminică și luni să fie programate meciurile din cadrul Cupei României, cu aceeași adversară.