Unirea Dej s-a impus la limită în fața Universității Cluj – FOTO/VIDEO

0 48

Deși era considerată favorită certă în fața rivalilor din Cluj, în etapa a treia a Diviziei A1 la volei masculin, Unirea Dej și-a făcut singură meciul greu, pe teren propriu, și s-a impus la capătul a cinci seturi intens disputate.

Unirea a intrat bine în meci, iar primul set l-a câștigat cu 25-23, deși pe parcursul primei runde reușise să se distanțeze de adversar. Cu moralul ridicat prin avantajul de pe tabelă, Unirea a defilat în setul al doilea, pe fondul unui joc mai puțin reușit al clujenilor, astfel că echipa antrenată de Marius Dascălu se vedea deja cu sacii în căruță, după 25-14.

Clujenii s-au mobilizat însă exemplar încă din startul setului al treilea, având avantaj minim la ambele time-out-uri tehnice, pentru ca la final să încheie setul cu 23-25. La fel de bine a mers jocul oaspeților și în setul al patrulea, Universitatea având 5-8 și apoi 14-16. Unirea a preluat însă din nou conducerea la 20-19, dar nervozitatea tot mai crescută din rândul gazdelor a dat naștere și erorilor, astfel că tot clujenii au fost cei care au încheiat victorioși runda, cu 22-25.

Cu egalitate pe tabelă înainte de setul decisiv, dejenii au revenit la viață, realizând că pot scăpa din mână chiar și victoria după ce au condus atât de lejer prima jumătate a partidei. Mihai Coasă a dat dovadă că este un adevărat lider de echipă, a dat trei bombe decisive în terenul advers, asigurând Unirii punctele necesare pentru victorie. Setul s-a încheiat cu 15-12 în favoarea Unirii, care câștigă astfel meciul cu 3-2, însă poate considera că a cedat gratuit un punct echipei din Cluj-Napoca.

Pentru Unirea Dej urmează meciul de duminică din deplasare de la Zalău. Partida cu Volei Municipal se va disputa de la ora 13:45, urmând să fie transmisă în direct de Digi Sport.