Unirea Dej – Sănătatea Cluj 2-4, în prima etapă din Liga a III-a

0 298

image

FC Unirea Dej a debutat cu înfrângere sâmbătă, pe teren propriu, contra celor de la Sănătatea Servicii Publice Cluj, în noul sezon competițional din Liga a III-a. Virușii verzi s-au impus cu 4-2, după ce la pauză conduceau cu 2-1.

Partida de pe stadionul municipal din Dej a început cum nu se poate mai prost pentru formația antrenată de Dan Mănăilă, „virușii verzi” reușind să deschidă scorul încă din primul minut al meciului, după o fază de contraatac a oaspeților finalizată de Andrei Ceaca, rămas singur cu Lucian Blaga.

Unirea a avut șansa de a restabili egalitatea în minutul 9, la o fază fixă de pe stânga, însă lovitura de cap a lui Saidou Koundio s-a dus puțin pe lângă poartă.

În minutul 15, la o fază de atac a uniriștilor pe partea stângă, Paul Bogdan a fost faultat în careu, iar arbitrul a dictat penalty pentru dejeni. Florin Alexandru a transformat cu siguranță, printr-un șut în dreapta la vinclu restabilind egalitatea tabelă.

Minutul 35 a adus două ocazii consecutive pentru dejeni. Mai întâi Alexandru Bălțoi a zguduit transversala porții adverse cu un șut splendid din afara careului, pentru ca apoi să paseze la sutul lui Rogozan, mingea oprindu-se însă în brațele portarului clujenilor. Tot Bălțoi a fost cel care a trimis cu capul direct în brațele portarului în minutul 40.

O nouă ocazie a Unirii a fost semnată de Paul Bogdan în minutul 43, după pasă primită de la Cătălin Itu în careu pe partea stângă. Șutul s-a dus însă puțin alături.

Și cum ocaziile irosite se răzbună, în ultimul minut al primei reprize oaspeții au trecut din nou în avantaj. Sănătatea a obținut o lovitură liberă din colțul stânga al careului, la o fază la care solicitaseră penalty. Mingea centrată în diagonală a fost respinsă greșit de Blaga, încurcat fiind de Koundio, iar Dan Matei a profitat, trimițând în plasă din doar 2 metri.

Repriza secundă a început sub dominația oaspeților, însă în minutul 55 Bălțoi i-a furat mingea din picior portarului advers, dar colegii lui din ofensivă n-au profitat și au irosit o ocazie monumentală.

Minutul 57 a adus al treilea gol al clujenilor, la o fază în care defensiva uniriștilor s-a bâlbâit în fața propriei porți, iar Mihai Rotar a profitat din plin, învingându-l pe Blaga. S-a făcut imediat 4-1 pentru Sănătatea, Alex Gît marcând nestingherit cu capul din centrul careului, după o centrare din corner de pe stânga.

Imediat, Mănăilă l-a trimis în teren pe Idris Ozovehe, pentru a aduce mai multă creativitate în jocul Unirii, iar în minutul 70 Bălțoi a fost aproape de a marca, printr-o foarfecă din interiorul careului, mingea fiind reținută de portar.

Cu 10 minute înainte de final Ozovehe a șutat puternic în transversală din interiorul careului, pentru ca la câteva secunde distanță Florin Alexandru să rateze și el o ocazie importantă. Golul de 4-2 a venit un minut mai târziu, la o fază de contraatac finalizată ca la carte de Ozovehe.

Cu ultimele forțe, Unirea a încercat să mai preseze în zona careului advers, dar fazele de atac au fost haotice și fără succes, tabela rămânând neschimbată.

Unirea Dej: 33. Lucian Blaga, 5. Kovacs Szabolcs, 3. Dan Plăian, 6. Roberto Hasnas, 93. Koundio Saidou, 15. Adrian Nalați (cpt.), 8. Claudiu Rogozan, 7. Paul Bogdan, 10. Florin Alexandru, 9. Cătălin Itu, 29. Alexandru Bălțoi. Rezerve: 22. Ionuț Sabo, 24. Călin Bota (’75), 11. Alexandru Papp, 18. Dan Florin Blaj, 26. Alex Blaj, 20. Flaviu Băieșu, 94. Idris Ozovehe (’59). Antrenor: Dan Mănăilă.

Sănătatea Cluj: 26. Andrei Todoran (cpt.), 20. Cristian Paul, 24. Dan Matei, 21. Lucian Perde, 11. Cosmin Siecoban, 16. Alex Gît, 19. Florin Dan, 8. Silvian Tothăzan, 94. Adrian Lupu, 17. Mihai Rotar, 9. Andrei Ceaca. Rezerve: Robert Bencze, 10. Alexandru Gaspar, 7. Cristian Nicula, 6. Valer Balatici, 2. Dumitru Bucur, 18. Bogdan Cristea, 3. Csaba Kis. Antrenor: Marius Semeniuc.