Unirea Dej – Unirea Jucu 0-2. Dejenii au terminat meciul în inferioritate

0 27

FC Unirea Dej a fost învinsă pe teren propriu de Unirea Jucu cu scorul de 2-0, vineri, în etapa a 9-a a Ligii a III-a, un rezultat așteptat, deși gazdele de la Unirea Dej au tras tare pentru un rezultat pozitiv.

Așa cum Alpar Meszaros declara înainte de acest meci, diferența dintre cele două formații s-a văzut în teren, superioritatea în joc a formației din Jucu fiind evidentă.

Partida a început sub dominarea oaspeților, însă prima mare ocazie de gol a aparținut dejenilor, Bălțoi ratând o șansă uriașă de a deschide scorul în minutul 15.

După o primă jumătate de oră de joc destul de echilibrat, pentru unirea Dej au urmat câteva minute ”negre”, care aveau să decidă soarta jocului. Mai întâi Alex Pop a deschis scorul cu un șut bombă de la 20 de metri, pentru ca după scurt timp Cristi Itu să fie eliminat pentru că l-a lovit pe autorul golului, fără minge. Câteva minute mai târziu s-a accidentat și Cătălin Itu.

Cu un jucător în minus și fără apărare pe axul central, Unirea Dej a strâns din dinți și chiar a controlat jocul în startul reprizei a doua. Câteva ocazii semnate de Bălțoi sau Bota n-au avut însă darul de modifica tabela.

Goana după egalare a dejenilor a slăbit în intensitate spre final de meci, iar în prelungiri, la ultima fază de joc a partidei, Unirea Jucu a închis tabela la 0-2 prin golul marcat de Chiș.

Unirea Dej: Szekely – Ionuţ Podină, Kovacs, Hasnaș, Plăian, Nalați, Rogozan, Paul Bogdan, Cătălin Itu, Cristian Itu şi Alexandru Bălțoi. Rezerve: Blaga – Ozovehe, Bota, Alexandru Florin, Florin Blaj, Alex Blaj şi Băieșu. Antrenor: Alpar Meszaros.

Unirea Jucu: Adrian Horvat – Tinuţ Budăcan, Mihai Kereki, Răzvan Vulpe, Gabriel Coţi (70 Patrik Pop) – Mihai Maxin (84 Akari Suliman), Gabriel Luca (cpt.), Rareş Pintea, Lucian Turcu – Dan Gavrilescu (55 Paul Chiş) şi Alexandru Pop. Rezerve: Alexandru Coman, Alexandru Moldovan şi Kiss Lorand. Antrenor: Gică Barbu.

CITIȚI ȘI: Alpar Meszaros: ”Nu m-a impresionat deloc Unirea Jucu” – VIDEO

Rezultate și marcatori etapa 9

Unirea Dej – Unirea Jucu 0–2 (0–1)
Au marcat: Alexandru Pop (34) şi Paul Chiş (90+2)

Sănătatea Cluj – FC Zalău 2–2 (0–1)
Au marcat: Adrian Lupu (48 pen.) şi Alexandru Gaşpar (90+3) / Liviu Cheţan (45+1) şi Raul Stanciu (75)

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Avântul Reghin 0–2 (0–1)
Au marcat: Deszi Lorand (5) şi Ciprian Gliga (49)

CSM Sighetu Marmaţiei – CS Oşorhei 1–2 (1–1)
Au marcat: D. Lemac (43) / Sergiu Ban (20) şi D. Costea (88)

CS Iernut – Industria Galda 3–4 (1–1)
Au marcat: Ungur (11, 83 – pen.) şi Balea (87) / Cr. Bodea (33, 52 şi 90+2) şi Cernea (64)

Luceafărul Bălan – AFC Odorheiu Secuiesc 1–3 (0–0)
Au marcat: Raul Brânduşe (63) / Gabriel Boldea (53, 68 şi 82)

Luceafărul Oradea – ASF Comuna Recea 2–0 (1–0)
Au marcat: Cristian Cigan (20) şi Paul Mihuţa (87)