Victorie categorică a Unirii Dej, pe teren propriu, cu Luceafărul Bălan

0 27

FC Unirea Dej s-a impus astăzi, pe stadionul municipal din Dej, cu 3-0 în fața celor de la Luceafărul Bălan, într-un meci contând pentru etapa a XII-a, din Liga a III-a, Seria a V-a.

Echipa antrenată de Alpar Meszaros a fost ținută în șah de formația oaspete pe parcursul primei reprize, nereușind să înscrie până la pauză, deși a avut mai multe ocazii de a deschide scorul.

Repriza a doua, echipa dejeană a arătat un altfel de fotbal. După o ședință la vestiare în care tehnicianul Meszaros a tunat și a fulgerat, dejenii au ieșit mult mai motivați de la vestiare și au controlat cu autoritate jocul, iar în minutul 65 Florin Alexandru a deschis scorul pentru Unirea.

Șase minute mai târziu, Unirea s-a distanțat pe tabelă, după o lovitură de colț executată de Cătălin Itu. Centrarea a ajuns la Szabolcs Kovacs, care s-a înălțat excelent în mijlocul careului și a trimis mingea în plasă.

Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc Alexandru Bălțoi a fost agățat în careu de Molnar, iar arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri pentru gazde, nu înainte de a-i acorda al doilea galben și apoi cartonașul roșu fotbalistului oaspeților. Florin Alexandru a executat cu siguranță de la punctul cu var, stabilind scorul final, 3-0 pentru Unirea Dej.

FC Unirea Dej: 27. Szekely Lorand – 19. Ioan Podină – cpt., 5. Kovacs Szabolcs, 6. Hasnaş Roberto, 3. Dan Plăian, 8. Vlad Pop, 15. Adrian Nalati, 9. Cătălin Itu, 18, Florin Blaj, 10. Florin Alexandru şi 29. Alexandru Băltoi. Rezerve: 12. Lucian Blaga – 20. Flaviu Băieşu, 94. Ozovehe Idris, 24. Călin Bota, 11. Papp Alexandru, 21. Cristian Itu şi 7. Paul Bogdan. Antrenor principal: Alpar Meszaros

Luceafărul Bălan: 1. Marcel Petcu – 17. Vlad Lazăr, 6. Gabriel Buda, 3. Mihai Molnar, 15. Nagy Ciprian, 10. Alex Turcu, 8. Bogdan Ceaca – cpt., 20. Raul Brînduşe, 11. Darius Colciar, 21. Flaviu Porumb şi 7. Marius Haiduc. Rezerve: 12. Marius Groze – 5. Marius Colciar, 2. Cătălin Coste şi 16. Cătălin Odenie. Antrenor: Călin Pop.