Victorie mare a Unirii Dej la Craiova

0 14

VOLEI Unirea Dej - Tomis Constanta (17)

Deși era cotată cu șansa a doua în meciul din deplasare de la Craiova, din cadrul etapei a IX-a a Diviziei A1 la volei masculin, Unirea Dej a reușit să se impună în fața celor de la SCMU.

Echipa antrenată de Victor Lazăr și Tibor Szilagy a câștigat cu 25-23 primul set al meciului, deși a fost condusă în mare parte, pentru ca în al doilea set să se impună chiar mai clar, cu 25-20.

Setul al treilea a aparținut gazdelor, oltenii impunându-se cu 25-22, însă în setul 4, dejenii au tras tare pentru victorie, și deși Craiova a dus setul în prelungiri, anulând câteva mingi de meci, Unirea și-a adjudecat setul câștigând partida cu 3-1.

Componența loturilor:

SCMU Craiova: Bratosin, Ghionea, Manda, Dumitrache, Stevanovic, Voinea, Vânătoru, Lică, Aleksic, Jovic (libero), Todor, Milotin.

Unirea Dej: Cuk, Gemănariu, Tofan, Filip, Rus (libero), Coasă, Didorciuc, Dan Rus, Dinu, Dincă, Dascălu (cpt.), Gavriș.

Rezultate din etapa a IX-a

SCMU Craiova – Unirea Dej 1-3 (23-25, 20-25, 25-22, 25-27)

Volei Municipal Zalău – Phoenix Șimleu Silvaniei 3-1 (25-13, 24-26, 25-15, 25-10)

CSM București – Arcada Galați 0-3 (18-25, 21-25, 20-25)

Dinamo București – Tomis Constanța 1-3 (21-25, 21-25, 29-27, 18-25)

LPS Piatra Neamț – U Cluj 3-1 (23-25, 25-21, 25-18, 25-22)

Știința Explorări Baia Mare a stat în această etapă.