Victorie mare de Înviere pentru U Cluj

0 18

u cluj - vaslui

U Cluj s-a impus cu 2-1 pe teren propriu în fața Vasluiului, în meciul din etapa 29, victoria ardelenilor în seara de Înviere fiind stabilită încă dinainte de pauză prin golurile marcate de Buleică și Nicola. Sânmartean a marcat unicul gol al moldovenilor din penalty.

Aproape o jumătate de oră de la fluierul de start cele două formații n-au arătat mare lucru pe teren, rezumându-se la a plimba mingea dintr-o jumătate în cealaltă. Abia în minutul 25 a venit și prima ocazie, la șutul lui Popovici în plasa laterală. Vasluienii au trecut iar pe lângă deschiderea scorului câteva minute mai târziu, când Temwanjera și Jumisse au ratat întâlnirea cu mingea în fața porții.

Deschiderea scorului a venit însă la poarta cealaltă, în minutul 33. Buleică a făcut praf apărarea adversă pe partea dreaptă, a pătruns în careu din lateral spre centru și a tras apoi cu multă sete la colțul scurt, fără șanse pentru Straton.

Doar trei minute au mai trecut și șepcile roșii conduceau deja cu 2-0. De această dată Eduard Nicola a primit pasa de la Tony de pe stânga, a mai făcut doi pași în careu și a șutat în forță la colțul lung, stabilind scorul la pauză.

Repriza a doua a început cu echipa lui Ionel Ganea în ofensivă, dar vasluienii au echilibrat treptat disputa și au început să atace tot mai convingător. Iar cu 20 de minute înainte de final moldovenii au beneficiat de un penalty acordat de Ovidiu Hațegan, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Lucian Sânmărtean.

Deși au încercat pe final să obțină măcar o remiză, elevii lui Gabi Balint n-au mai izbutit să pună în pericol poarta lui Niculescu, astfel că șepcile roșii au putut să le ofere un cadou frumos de Paște suporterilor clujeni.