Victorie pentru Unirea Dej la Șimleu Silvaniei

0 24

VOLEI Challenge Cup Unirea Dej TTU Tallinn (15)

CS Unirea Dej s-a impus cu 3-1 în deplasare la Șimleu Silvaniei, în meciul disputat în cadrul etapei a XV-a din Divizia A1 la volei masculin.

După un început de meci echilibrat, în care gazdele au avut avantaj, Unirea Dej a echilibrat disputa și a preluat inițiativa. Unirea a vut trei puncte avans la al doilea time-out tehnic, avantaj pe care și l-a mărit până la finalul setului câștigat cu 25-18.

În al doilea set, dejenii au avut dublu avantaj la primul time-out tehnic, conducând fără probleme scorul până în final, când s-au impus cu 25-17.

Mult mai echilibrat a fost setul al treilea, în care cei de la Phoenix Șimleu Silvaniei au ținut scorul strâns pe tabelă. Unirea a avut avantaj minim la ambele time-out-uri tehnice, însă în final gazdele au fost mai bune în atac și au luat setul în prelungiri cu 27-25.

Mult mai concentrați în joc au fost elevii lui Victor Lazăr în setul al patrulea, controlat în mare parte de dejeni, care s-au impus în final cu mari emoții cu 25-23 și au câștigat meciul, dar și toate cele 3 puncte pus în joc.

Pentru Unirea Dej urmează meciul de sâmbătă, 7 ianuarie, pe teren propriu, cu CSM București.

Rezultatele etapei a XV-a

Banatul Caransebeș – Volei Municipal Zalău 0-3 (24-26, 27-29, 21-25)

Arcada Galați – Tomis Constanța 0-3 (13-25, 15-25, 21-25)

CSM București – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (25-17, 25-21, 25-18

Phoenix Șimleu Silvaniei – Unirea Dej 1-3 (18-25, 17-25, 27-25, 23-25)

Știința Explorări Baia Mare – Steaua București 2-3 (25-16, 16-25, 25-22, 28-30, 12-15)

Dinamo București – SCMU Craiova 3-2 (25-17, 25-16, 22-25, 21-25, 16-14)