Victorie pentru Universitatea, remiză pentru CFR

0 18

Pandurii-Dnipro_Europa League-Cluj Arena (5)

Universitatea Cluj a învins cu 3-2 pe Corona Brașov, iar CFR Cluj a încheiat printr-o remiză albă duelul cu FC Brașov, din cadrul etapei cu numărul 15 a Ligii 1.

Clujenii au început tare meciul, iar în minutul 21 Cristocea a obținut o lovitură de pedeapsă, transformată un minut mai târziu de Lemnaru. Egalarea brașovenilor a venit după doar două minute de la Sergiu Buș, pentru ca în minutul 27 Borza să ducă Universitatea din nou în avantaj.

Clujenii s-au desprins pe tabelă prin dubla lui Lemnaru din minutul 52, însă brașovenii au redus din diferență prin același Sergiu Buș. Corona a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Coman a primit al doilea galben în prelungiri și a fost eliminat.

În urma acestei victorii, Universitatea urcă pe locul 16 al clasamentului Ligii 1.

Cealaltă echipă clujeană din primul eșalon, CFR Cluj, a terminat la egalitate, scor 0-0, partida cu FC Brașov din deplasare. Este a treia remiză fără gol marcat pe care o bifează cujenii în ultimele patru runde ale campionatului.