VIDEO – CFR Cluj a luat bătaie și de la Pandurii. Meci cu cinci goluri în Gruia

0 45

CFR Cluj rămâne fără victorie în 2013 și după meciul cu Pandurii din etapa 26, partidă spectaculoasă, cu cinci goluri marcate, una dintre reușite fiind candidată serioasă la golul sezonului. Pandurii s-au impus cu 3-2, prin golurile marcate de John Ibeh, Matulevicius și Claudiu Voiculeț, reușitele clujenilor fiind semnate de Ionuț Rada și Sasa Bjelanovic. Rui Pedro a fost eliminat pentru cumul de cartonașe încă din minutul 65, CFR terminând meciul în inferioritate numerică.

În fața unui stadion dezolant, cu puțini suporteri clujeni care s-au încumetat să mai vadă pe viu un nou eșec al favoriților, trupa lui Cristi Pustai s-a pus pe treabă imediat după fluierul de start. John Ibeh a fost vârful de lance al gorjenilor, acțiunile sale în banda stângă făcând ravagii printre fundașii ardelenilor. Ibeh a fost cel care a deschis scorul încă din minutul 7, în urma unei faze controversate, în care Matulevicius a fost în offside. Nigerianul a centrat cu mult efect din lateral pentru Matulevicius, lituanianul nu a ajuns să reia cu capul din careu și mingea a intrat în poartă, însă Felgueiras a fost încurcat de apariția lui Matulevicius. Fanionul nu s-a ridicat și centralul Radu Petrescu a validat golul.

Gorjenii au călărit permanent defensiva gazdelor, Dan Nistor, Matulevicius, Voiculeț sau Ibeh semănând panică aproape de fiecare dată când s-au apropiat de poarta CFR-ului. Ardelenii au apărut mai rar la finalizare, doar acțiunile nefinalizate cu gol ale lui Kapetanos și Mureșan fiind contabilizate în prima repriză ca ocazii de gol.

Dorind să anime jocul echipei sale la mijlocul terenului, Paulo Sergio l-a trimis în teren pe Rui Pedro în locul invizibilului Robert Maah la pauză, mișcare ce s-a dovedit până la urmă neinspirată.

CFR Cluj a reușit să egaleze în minutul 55, prin execuția perfectă a lui Ionuț Rada din lovitură liberă, fază înaintea căreia Rui Pedro a luat galben pentru proteste. A urmat un al doilea cartonaș galben în minutul 65, pentru un fault stupid la centrul terenului și CFR Cluj rămânea în inferioritate numerică pentru încă aproape o jumătate de oră.

Pandurii au profitat din plin de situație și în minutul 67 au trecut iar la conducere pe tabelă. Dan Nistor a profitat de o greșeală a lui Mureșan, i-a furat mingea și a pasat decisiv la Matulevicius, care a înscris pentru 2-1 cu un șut pe jos din alergare.

Momentul de magie al partidei a venit în minutul 71. Voiculeț l-a văzut ieșit din poartă pe Felgueiras și a expediat un lob absolut magnific de la peste 30 de metri lateral dreapta. Mingea l-a depășit în aer pe portar și a intrat sub transversală, moment în care suporterii ardeleni au uitat de orice supărare și s-au ridicat în picioare pentru a-l aplauda la scenă deschisă pe mijlocașul oaspeților.

Scorul final a fost stabilit în ultimul minut de joc de Sasa Bjelanovic. Acesta a înscris cu o lovitură de cap sub transversală din centrul careului, fază la care Mingote nici nu s-a mai obosit să se întindă după minge.