VIDEO – FC Unirea Dej, învinsă în deplasare de FC Hermannstadt

0 23

Echipa de fotbal a Unirii Dej a avut o deplasare grea azi la Sibiu, în fața unei echipe pretendentă la fotoliul de lider al seriei și la promovare.

Echipa antrenată de Gică Barbu a început cât se poate de prost meciul din cadrul etapei a VI-a, primind gol la prima fază de atac mai consistentă a gazdelor. Răzvan Dâlbea și-a dus echipa în avantaj cu un șut din centrul careului, după ce defensiva răsfirată a Unirii Dej nu a tratat cu maximă atenție o lovitură de colț de pe partea dreaptă a gazdelor.

FC Hermannstadt putea să facă 2-0 la jumătatea primei reprize, însă mingea lobată de Necșulescu din partea stângă peste apărătorii dejeni a lovit stâlpul din dreapta porții lui Szekely.

După o primă repriză dominată autoritar de sibieni, partea secundă a meciului a început tot sub asediul gazdelor. Unirea Dej a stat în permanență în defensivă, reușind să reziste cu greu asaltului ofensiv al adversarilor, doar paradele salvatoare ale portarului Unirii făcând ca scorul să nu ia proporții.

Până la urmă, Necșulescu și-a luat revanșa ratării din prima repriză și în minutul 79 a punctat pentru 2-0 cu un șut cu dreptul din centrul careului.

Unirea deja  înregistrat astfel a doua înfrângere din acest sezon și așteaptă meciul din etapa viitoare, de pe teren propriu, cu Gaz Metan 2 Mediaș, echipa aflată și ea pe podiumul clasamentului intermediar din seria a V-a a Ligii a III-a.

Vedeți mai jos înregistrarea integrală a partidei de la Sibiu, realizată de colegii de la SBsport.ro.