VIDEO – Paul Papp a marcat primul său gol în Serie A

0 29

Fotbalistul dejean Paul Papp a reușit primul său gol în campionatul italian, în meciul din Serie A al lui Chievo Verona din deplasare cu Udinese. Fundașul român a marcat în minutul 35, când gazdele conduceau cu 2-0, dar golul său nu a ajutat-o pe Chievo să câștige.

Paul Papp a fost titular în partida disputată duminică de Chievo în deplasare cu Udinese. Jucătorul român a reaprins speranțele echipei sale, când aceasta era condusă cu 2-0, în prima repriză, cu un gol marcat în minutul 35. Papp a reluat cu capul din 7 metri o centrare a lui Rigoni, la finalul unei faze fixe, în care tot fundaşul român nimerise bara transversală.

Golul fotbalistului născut la Dej nu a fost suficient pentru ca echipa sa să câștige, Udinese impunându-se cu 3-1. Pentru Paul Papp a fost însă un lucru bun, având în vedere că a reușit să-i demonstreze antrenorului că merită să intre mai des în teren, după ce a fost ținut mai mult pe bancă. Fundașul de 23 de ani s-a transferat în Italia în vara anului trecut, fiind luat de Chievo de la FC Vaslui.

”Mă bucur pentru gol, sunt trist că am pierdut. Nu pot să spun că am făcut o partidă bună, ați văzut faza cu Di Natale (n.r. golul doi al italianului). Sper să o ținem tot așa, mă pregătesc bine, antrenorul mă vede și el decide. Azi am avut o șansă, eu cred că am jucat destul de bine. E bine la Verona, sunt cu viitoarea mea soție. Ea e acasă, eu mă antrenez, mai ieșim la o plimbare.”, a spus Papp la Dolce Sport.