VIDEO – Unirea Dej, învinsă de Unirea Alba Iulia. Dejenii au fost egalați și învinși în ultimele minute de joc

0 115

FC Unirea Dej a pierdut azi cu 3-1 întâlnirea disputată pe teren propriu împotriva echipei Unirea Alba Iulia.

Puținii spectatori care au fost prezenți sâmbătă în tribunele municipalului dejean au avut parte de un meci frumos, cu un joc alert și o multitudine de faze de poartă, calitatea jocului fiind una peste media meciurilor din acest sezon.

Unirea Dej a fost echipa mai prezentă în joc în prima repriză, atacând mai mult și accelerând jocul pe contraatac, în timp ce echipa oaspete a preferat un joc mai așezat, ușor defensiv, printr-o construcție mai minuțioasă, care nu a prezentat pericol la poarta dejenilor.

Scorul a fost deschis în minutul 41 de Boje, care a fost servit excelent în centrul careului de Cătălin Itu și l-a învins pe Suciu, cu un șut în partea dreaptă.

După o primă repriză controlată de dejeni, runda a doua a început sub semnul echilibrului. Echipa antrenată de Mircea Bolba s-a retras însă nepermis de mult, odată cu trecerea timpului, dând prea multe spații de manevră oaspeților. Astfel, în minutul 80, echipa din Alba Iulia a restabilit egalitatea pe baza unei greșeli a portarului francez al dejenilor. Kodion a ieșit greșit pe sub minge la o lovitură liberă executată de Selagea de pe partea stângă, mingea a ajuns pe capul lui Lasconi, care a deviat fără probleme în plasă.

Văzându-se egalată, Unirea Dej a clacat și fizic și psihic, nemaigăsind resurse pentru a ține de rezultat. Portarul Kodion a ieșit accidentat, fiind înlocuit cu Georgiu, care însă a încasat încă două goluri pe final de meci.

Mai întâi, în minutul 85, Davidaș a obținut un penalty pentru echipa vizitatoare, iar Selagea a transformat cu succes de la punctul cu var, pentru ca în minutul 90 Davidaș să înscrie cu capul după ce a primit o pasă ideală de la marcatorul primului gol al oaspeților, Lasconi.

În urma acestui rezultat, Unirea Dej rămâne în continuare fără nicio victorie în acest an.