VOLEI: Unirea Dej, aproape de o victorie istorică în fața campioanei Tomis Constanța – VIDEO

0 22

Prima etapă a Diviziei A1 la volei masculin a adus în Sala Sporturilor din Dej campioana sezonului trecut Tomis Constanța, un meci care părea că are stabilită încă din start echipa câștigătoare.

De altfel, atât calculele hârtiei, cât și așteptările publicului iubitor de volei din Dej nu prevedeau nicio șansă ca dejenii să poată ține piept campionilor de la malul mării.

Realitatea din teren a fost însă alta, partida fiind una extrem de echilibrată, iar dacă Ovidiu Macarie ar fi avut întreg lotul de jucători valid la ora meciului, deznodământul partidei putea fi altul, unul pozitiv pentru dejeni.

Unirea Dej a început meciul fără căpitanul Marius Dascălu în teren, însă acesta a fost nevoit să intre într-un picior în teren încă din primul set, după ce și Ionuț Baciu s-a accidentat.

Chiar și așa, Unirea a controlat ostilitățile în primul set, pe care și l-a adjudecat în prelungiri cu 28-26.

Următoarele două seturi au fost dominate și câștigate de către Tomis Constanța, ambele runde terminându-se cu același scor 25-20. Unirea Dej însă nu a dezarmat, s-a remontat excelent în setul al treilea, iar trupa lui Ovidiu Macarie a reușit să restabilească egalitatea la seturi cu 25-20 în setul 4.

Meciul Unirea Dej – Tomis Constanța a fost transmis LIVE de Someșeanul.ro

Setul decisiv a reușit să urce la cele mai înalte cote nivelul de emoții în Sala Sporturilor din Dej. Disputa a fost una extrem de aprinsă, cu Tomis având avantaj la primele mingi, pentru ca apoi Unirea să preia conducerea pe tabelă. La 11-10, dejenii se vedeau învingători, însă visul frumos s-a năruit după ce constănțenii au preluat conducerea la 13-14. Unirea a egalat, însă nu a mai putut în prelungiri să preia conducerea, astfel că Tomisul s-a impus cu 16-14, câștigând meciul cu 3-2.

Unirea Dej rămâne totuși cu un punct în urma acestei prime etape, pregătindu-se deja pentru meciul din etapa a doua, ce va avea loc în deplasare cu ”U” Cluj.