Meci aniversar: Universitatea Cluj, învinsă de PAOK Salonic în amical

0 545

Echipa Universitatea Cluj a fost învinsă, vineri, pe Cluj Arena, cu scorul de 5-0, de campioana Greciei, PAOK Salonic, într-un meci amical organizat în cadrul festivităţilor ce marchează 100 de ani de la înfiinţarea clubului Şepcilor Roşii.

U Cluj  a sărbătorit centenarul clubului într-un meci de gală cu PAOK Salonic. Fără Răzvan Lucescu, plecat în Arabia Saudită la Al Hilal, campioana Greciei le-a stricat bucuria şepcilor roşii şi le-a administrat o adevărată corecţie.

Jucătorii antrenaţi de Cristian Dulca au primit gol încă din minutul 5. Pelkas a înscris spectaculos. Decarul elenilor nu s-a oprit şi a mai marcat o dată. Răspunsul lui U a venit prin veteranul Dorin Goga, dar şutul acestuia nu a fost cadrat. Un minut mai târziu, Augusto Douglas a mărit proporţiile scorului.

În repriza secundă, Takacs putea semna golul de onoare pentru ardeleni, dar tot PAOK a marcat. 0 la 4 a fost şi în meciul de inaugurare al Cluj Arena, cu ruşii de la Kuban Krasnodar. Numai că PAOK a înscris şi golul cinci.

Cu ocazia acestui meci s-au retras din activitate Octavian Abrudan şi Gabriel Giurgiu.

Înfiinţat în 1919, clubul l-a avut ca prim preşedinte pe Acad. dr. Iuliu Haţieganu, iar în existenţa sa plină de istorie şi-a trecut un singur trofeu major – Cupa României (1965). Şepcile Roşii au mai jucat patru finale ale competiţiei.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.